Systemy CMS- porównanie darmowych i płatnych

Ostatnimi czasy systemy CMS powstają jak grzyby po deszczu. Dzięki temu artykułowi możemy dowiedzieć się, kiedy warto skorzystać z darmowego, a kiedy z płatnego i które systemy są naprawdę godne uwagi.

Większości osób, kiedy mówię system CMS kojarzy się z Joomlą, ewentualnie z PHP-Fusion. Rzeczywiście te 2 darmowe systemy są w Polsce niezwykle popularne, ale czy rzeczywiście są takie świetne i nie warto kupować płatnego?

Czym musi się wyróżniać dobry system CMS?1. Funkcjonalny.
Przyznam szczerze, większość systemów CMS nie jest funkcjonalna. Podstawowe oczywiście wystarczą dla strony domowej lub bloga, lecz dla szanującej się firmy nie do końca.Porównajmy Joomlę z autorskim CMS-Edit.

Joomlę
 można rozbudowywać, w sieci jest mnóstwo dodatków, ale niestety, większość dostępna w języku angielskim, a część niełatwa do skonfigurowania. Co prawda zaawansowany poradzi sobie bez problemu, ale ktoś inny musi prosić o pomoc we wdrożeniu/obsłudze itp. Dla człowieka zajmującego się firmą marnowanie czasu nie jest wskazane.

CMS-Edit
 może być dowolnie rozbudowywany, zależnie od potrzeb użytkownika, np. może zostać dołączony moduł zarządzania ofertami, czy przetargowy.W darmowych systemach nie ma modułów napisanych pod konkretną firmę.

W bezpłątnych systemach zwykle nie znajdziemy domyślnie zainstalowanego modułu, np. efektownego systemu galerii czy formularza kontaktowego, w płatnych zaś funkcji jest mnóstwo, np. liczba wyświetleń danej podstrony, moduł z ostatnimi komentarzami czy najpopularniejsze podstrony.
Często jest także autorska wyszukiwarka i nie trzeba korzystać z wyszukiwarki Google obładowanej reklamami.

2. Przyjazny wyszukiwarkomCo prawda Joomla oferuje przyjazne linki, to nie znajdziemy funkcji, która osobno przyporządkowuje tytuł dla linku i tytuł artykułu, np. w CMS-Edit, taka funkcja jest. Zdarza się, że niektóre systemy w ogóle takich przyjaznych wyszukiwarkom funkcji w ogóle nie mają.

3. Prostota obsługiJoomla nie należy do systemu prostego w obsłudze, wiele autorskich skryptów jest znacznie prostszych i dzięki temu można zaoszczędzić czas na szukanie rozwiązania problemu.Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór płatnego systemu trzeba zwrócić uwagę na koszt.

Czy cena wykupu to wszystko?

Niestety często nie. Wiele firm sprzedaje co prawda tanie systemy CMS, ale trzeba dopłacić za wdrożenie, pomoc techniczną czy za zaktualizowaną wersję. No właśnie… nie warto wybierać systemów starych i nieaktualizowanych. Są one najtańsze, ale i najgorsze.Warto natomiast poszukać firmy, która na bieżąco aktualizuje swój system. Zdecydowana większość pobiera opłaty za zaktualizowanie, ale np. CMS-Edit nie.

Czy hosting ma znaczenie?
Oczywiście. System może być niezły, ale hosting, na którym go zainstalujemy już niekoniecznie.

Czy płatne systemy CMS nadają się do wszystkiego?

Nie wszystkie, ale generalnie tak. Czy to będzie portal czy firmowa strona zdecydowana większość poradzi sobie bez problemu.

1 komentarz

Dodaj komentarz